Psikolog Seçimi Hakkında

Öncelikle psikoloğunuzun eğitim geçmişini incelemelisiniz. Lisans, yani üniversite eğitiminin mutlaka “Psikoloji” bölümü olmasına dikkat edin. Sonrasında da terapi eğitimi almış olmasını göz önünde bulundurun. Bu faktörlere dikkat ettikten sonra sizin için en uygun psikoloğun kim olacağını belirleyecek en önemli şey, psikoloğunuzla kurduğunuz ilişkinin niteliğidir.

Burada önemli olan psikoloğun aldığı eğitim ve deneyimi ama en iyi psikolog diye birşey yoktur. Bir psikolog her alanda çok iyi olamaz. Hangi alanda kendini geliştirdiyse o alanda iyi bir psikolog olabilir. Önemli olan başka bir nokta ise terapi yöntemi, seçtiğiniz yöntemi her psikolog uygulabilir anlamına gelmez. Psikologlar farklı terapi eğitimi alırlar ve ona göre uygularlar.

Yaşadığınız probleme ve tercih ettiğiniz terapi yöntemine göre bir uzman seçmenizde fayda var. İlaç tedavisi istiyorsanız psikiyatriste,psikoterapi almak istiyorsanız psikoterapi eğitimi almış bir psikoloğu seçmeniz daha doğru olacaktır.

Seanslar Hakkında

Hayatınızda tekrar ettiğini fark ettiğiniz, bir süre denediğiniz halde çözüm bulamadığınız sorunlar yaşadığınızda, bu sorunlar günlük yaşamdaki iş ve ilişkilerinizi olumsuz yönde etkilediğinde ya da duygu durumunuzdaki olumsuz değişimler uzun sürdüğünde bir psikoloğa gitmenizde fayda vardır. Aynı zamanda yaşam kalitenizi arttırmak, ileride çıkabilecek problemlerin önüne geçebilmek için de psikolog desteği almanız çok faydalı olacaktır.

“Gizlilik” psikoloji ve psikiyatri uzmanlarının en önemli mesleki ilkelerindendir. Terapi seansında danışanın anlattığı hiçbir bilgi bir başkasına anlatılmaz. Bu kişi danışanın yakını, eşi ya da ailesi olsa da durum değişmez. Bazı durumlarda aile üyeleri danışanın terapi sürecinin gidişatı hakkında bilgilendirilir ancak bu bilgilendirmede terapi seanslarının içeriği asla paylaşılmaz. Ayrıca terapistiniz sizden izin almadan ses ya da video kaydı yapamaz. Psikoloğunuz ancak şu üç durumda bu kuralı bilginiz dahilinde ihlal edebilir.

1) Kendinize zarar verecek ciddi, ayrıntılı bir planınız varsa ve psikoloğunuz bunu yapmak üzere olduğunuzu düşünüyorsa

2) Bir başkasına zarar verecek ciddi, ayrıntılı bir planınız varsa ve psikoloğunuz bunu yapmak üzere olduğunuzu düşünüyorsa

3) Süregiden ensest (aile içi cinsel ilişki) olgusu varsa

Bu üç durumda psikoloğunuz sadece ilgili kişileri bilgilendirmekle yükümlüdür.

İlaç kullanımının şart olduğu bazı psikolojik problemler vardır. Alanında yetkin ve güven duyduğunuz bir uzman ilaç kullanımını öneriyorsa bu öneriyi ciddiye alın ve kendisinden konuyla ilgili detaylı bilgi edinin.

Psikolojik olarak iyileşmek (bir hastalıktan kurtulmak ya da daha iyi hissetmek) için birçok şeyi aynı anda yapmak gerekir. İnsan beden kimyasının çok ötesinde bir varlıktır, dolayısıyla çözüm yolu da çok daha kapsamlı olmalıdır. Ayrıca ilaç psikolojik problemlerde semptomatik tedavi sağlar. Yani problemin neden olduğu semptomların (belirtilerin) şiddetini azaltır ancak problemin nedenini, kaynağını çözmez. Yeterli düzeyde iyileşmek için düşünce ve davranışların ele alındığı psikoterapi sürecine başlamak gerekir.

Terapinin ne kadar süreceği kişiden kişiye değişir. Genellikle terapistiniz ikinci seanstan sonra birlikte belirlediğiniz hedeflere ne kadar sürede ulaşacağınız hakkında bilgi verecektir. Birçok problemde bilişsel-davranışçı terapiler yoluyla 12-20 seans arasında ciddi düzeyde iyileşme sağlanır. Bazı danışanlar 6-8 seans gibi kısa bir süre içinde iyileşme gösterirken, bazıları aylarca terapiye devam eder.

Bazı danışanlar daha sık görüşerek daha çabuk sonuç elde etmek isterler. Terapist danışanın durumuna göre en uygun terapi sıklığını belirtecektir. Bu bir süreçtir ve en iyi sonucu almak için zaman önemlidir. Terapi aralığının uzaması terapiyi olumsuz etkileyeceği gibi terapinin çok sık olması da olumsuz etkileyebilir. Terapinin gidişatına göre terapi sıklığı değişebilir. Bazı özel durumlarda daha sık görüşülebilir.

Terapilerde ki amaç kişinin yaşamış olduğu sorunu kalıcı bir şekilde çözmektir. Terapi alan bir kişi aynı durumla tekrar karşılaşabilir fakat tepkileri eskiden daha farklı olacaktır. Daha kontrol edilebilir tepkiler verecektir. Bazı durumlarda ise danışan duygu ve düşüncelerini kontrol edemeyebilir. Bu durumda alınan terapiler ise daha önce ki terapi sürecine göre daha kısa süreler olacaktır.

Herhangi Bir Başka Sorunuzmu Var?    Hemen Ara
    Adres Tarifi